گیم کلاب دیاکو | بلاگ

برنده شدن در اسکیپ روم

10 استراتژی برای برنده شدن در اتاق فرار

اتاق‌های فرار دشوارند و در حقیقت اکثر گروه‌ها موفق به فرار نمی شوند. اما این بدین معنی نیست که افراد برای حل کردن معماها زیادی کندذهن‌اند؛ برنده شدن در اتاق فرار به استراتژی افراد بستگی دارد! من تجربه ی اولین اتاق فرارم را در دیاکو به یاد دارم. خیلی جوان، ساده و بی تجربه بودم و 15 دقیقه ی اول را مات و مبهوت به این فکر می کردم که باید چه‌کار کنم؟ فکر نمی کنم نیازی باشد که بگویم: موفق نشدم! اما وقتی بیشتر بازی کردم متوجه چیزهای خاصی شدم که بعضی مؤثر بودند و بعضی‌هایشان هم نه. اتاق‌های فرار اصلاً سخت نیستند! فقط کافی ست بدانید چه‌کاری درست است که انجام دهید. در ادامه 10 کلید اصلی یک فرار موفق را بررسی می‌کنیم:

1. تیم تان را درست انتخاب کنید!

بردن در این بازی ربطی به چیزهایی که شما میدانید ندارد، به افرادی مرتبط است که آن‌ها را می‌شناسید. شما به یک گروه خوب نیاز دارید. اصلاً مهم نیست که تیمی از افراد باهوش تشکیل دهید؛ فقط با افرادی هم‌گروه شوید که با آن‌ها احساس راحتی می‌کنید. به یاد داشته باشید احتمال بسیار زیادی وجود دارد که در 3 دقیقه آخر، با چیدن آخرین نشانه ای که پیدا کردید کنار نشانه های هم‌گروهی‌هایتان بازی را ببرید! دوست دارید این موقعیت را کنار چه کسانی تجربه کنید؟
تشکیل گروهی با تعداد مناسب هم نکته مهم دیگری ست. درحالی‌که بعضی اتاق‌ها تا 8 نفر(حتی تا 10 نفر) ظرفیت دارند، ممکن است شما بخواهید با یک تیم 4-6 نفره بازی کنید. تلاش برای فرار از اتاق به‌تنهایی یا با یک نفر دیگر تقریباً غیرممکن است، شما به‌تنهایی توانایی ذهنی کافی ندارید. از طرفی دیگر، وجود 8 نفر که در یک اتاق 15*15 فوت در حال دویدن هستند و با عصبانیت فریاد می‌کشند، فقط می‌توانند شما را دچار سردرد و همه‌چیز را پیچیده‌تر کند. بهتر است حد میانه را رعایت کنید.

2. از قبل برنامه‌ریزی کنید و سر وقت برسید.

دلیل این توصیه ساده است. شما باید انرژی ذهنی‌تان را "درون" اتاق صرف کنید تا بتوانید از آنجا فرار کنید. به حرف ما گوش کنید، این اتاق‌ها به انرژی و تمرکز فراوانی نیاز دارند؛ اینکه دیرتان شده باشد و با عصبانیت به دنبال جای پارک بگردید درحالی‌که مسئول دیاکو دارد با شما تماس می‌گیرد و می‌پرسد کجا هستید، باعث می‌شود بازی را خسته و بی انرژی شروع کنید. درحالی‌که باید آسوده‌خاطر و سرحال برای پیروزی در اتاق حاضر شوید. بنابراین، رزرو خود را چند روز زودتر انجام دهید و 15 دقیقه قبل از بازی در دیاکوکلاب باشید.

3. با مثبت نگری بیایید.

تفاوت ظریفی اینجا وجود دارد. دقت کنید که غرور و قمپز الکی نداشته نباشید اما به خودتان اطمینان کنید و در انتظار موفقیت باشید. ماهیت مسابقه را بپذیرید. اگر چند دقیقه روی مسئله‌ای گیر کردید و مجبور شدید از سرنخ‌هایتان استفاده کنید، خیلی ناامید نشوید. همچنین با گروه¬تان هم به‌خوبی ارتباط بگیرید. اگر با چند غریبه بازی می‌کنید، خودتان را معرفی کنید و با یکدیگر آشنا شوید. شما قرار است با یکدیگر برای یک هدف مشترک تلاش کنید، پس دوستانه رفتار کنید، پرهیجان و کمک دهنده باشید.

4. قوانین اتاق فرار را یاد بگیرید.

این مسئله حیاتی ست! ممکن است مواردی در اتاق وجود داشته باشد که نباید به آن‌ها دست بزنید؛ بهم ریختن این موارد می‌تواند باعث شود شما یک قسمت پازل را از دست بدهید و زمان تان به خاطر سردرگمی از اینکه چرا این دستگاه کار نمی‌کند، از دست برود و مسئول بازی را مجبور کنید برای رفع مشکل وارد اتاق شود. همه این‌ها منجر به از دست رفتن زمان و کند کردن پیش روی می‌شود. از موارد دیگری که باید به آن توجه کنید، تعداد سرنخ‌هایی ست که می‌گیرید و طول بازی. همچنین سعی کنید بفهمید سرنخ‌ها چطور داده می‌شوند. شرکت‌های مختلف، روش‌های مختلفی برای رساندن کمک دارند.

5. حواستان به ساعت باشد

یک ساعت در اتاق فرار خیلی سریع می‌گذرد. دقیقا شبیه بازی های کامپیوتری ای که ساعت 9 شب شروع می‌کنید و ناگهان با نگاهی به ساعت متوجه می‌شوید ساعت 1 نصف شب است. زمان چطور گذشت؟؟ در اتاق فرار همیشه همین‌طور می‌شود. این نکته برای تعیین این‌که چه مدت باید صبر کنیم تا سرنخی بیابیم نیز حیاتی است.

6. یک رویکرد ثابت و مصمم داشته باشید.

اتاق‌های فرار می‌توانند ازنظر ذهنی چالش‌برانگیز باشند، طبیعی است که زمانی که 10 دقیقه یا بیشتر روی مسئله خاصی گیر افتاده‌اید، ناامید شوید، شک و تردید به سراغتان بیاید، سرافکنده شوید و افکاری درمورد اینکه شما یک بازنده هستید و هیچ‌وقت والدین تان را سرافراز نخواهید کرد به سراغتان بیاید. این‌ها را نادیده بگیرید و تمرکزتان را روی کاری که باید انجام دهید بگذارید. اگر موفق نشدید، کمک بخواهید. هنگام حل کردن مسائل خیلی با خودتان درگیر نشوید، فقط با قاعده پیش بروید و ادامه دهید. اکثر گروه‌ها یا در 5 دقیقه آخر اتاق را تمام می‌کنند یا وقتی در آخرین مرحله هستند وقت شان تمام می‌شود.

7. چیزی دیدید؟ حتماً بگویید.

ارتباط برقرار کردن بین چیزها برای فرار از اتاق بسیار حیاتی ست. پازل‌ها اغلب به موارد مختلف در اتاق مربوط‌اند. بنابراین ممکن است به موردی برخورد کنید که یک نماد خاص روی آن باشد، و این نماد به چیزی در طرف مقابل اتاق مرتبط شود. اگر شما و هم‌تیمی‌تان به چنین موردی برخورد کنید، اما هیچ‌یک از شما چیزی نگویید، خب، احتمالاً هر دوی شما امتیاز این قطعات را از دست خواهید داد. گفتگو با یکدیگر در مورد چیزهایی که در اتاق کشف می‌کنید به شما کمک می‌کند تا به جنبه‌های مهم آن توجه کنید و بتوانید فرار کنید. شما یک تیم هستید! باهم کار کنید.

8. اتاق را تصاحب نکنید.

برخی افراد ویژگی رهبری ذاتی و خاصی دارند که منجر به موفقیت در دنیای تجارت می‌شود. گاهی اوقات این می‌تواند یک مزیت در یک اتاق باشد، مثلاً اگر یک مربی تیم ورزشی دبیرستان را در اتاق داشته باشید، به شما کمک می‌کند تا وقتی بچه‌ها بیش‌ازحد هیجان‌زده می‌شوند همه‌چیز را کنترل کرده آن‌ها را جهت‌دهی می‌کند. اما بعضی‌اوقات متوجه افرادی می‌شویم که خیلی از خود مطمئن، اتاق را به دست می‌گیرند؛ سرنخ‌ها را از هم‌تیمی‌های خود می‌قاپند چراکه فکر می‌کنند به‌تنهایی از پس حل کردن پازل برمی‌آیند، نظرات خود را تحمیل کرده و گستاخانه نظرات هم‌تیمی خود را که شاید به‌درستی دارد نحوه حل یک معما را آموزش می‌دهد، نادیده می‌گیرند. اما درنهایت معلوم می‌شود که این چیزی که به نظر آن‌ها خیلی مهم بوده درواقع فقط یک‌چیز ساده بوده. این اخلاق می‌تواند شانس فرار یک گروه را به‌کلی از بین ببرد. اگر چنین تمایلی را در خود دیدید، کمی عقب‌تر بایستید و اجازه دهید همه مشارکت کنند. کسی چه می‌داند؟ شاید افراد دیگر برای حل مسئله بهتر عمل کنند زیرا آن‌ها روش دیگری برای تجزیه‌وتحلیل معما دارند. بهترین گروه‌ها در اتاق فرار، گروه‌هایی هستند که هیچ‌کس بقیه را رهبری نمی‌کند، همه تعدادی از معماها را حل می‌کنند، موفق به فرار می‌شوند و خوشحال بیرون می‌آیند.

9. از سرنخ‌هایتان استفاده کنید

یکی از رایج‌ترین شکایت‌های مسئولان بازی این است که گروه‌ها از استفاده کردن از سرنخ‌هایشان خودداری می‌کنند. معمولاً گروه‌ها با لاف‌زنی درمورد اینکه نیازی به استفاده از سرنخ ندارند بازی را شروع می‌کنند. بعد که در بازی گیر می‌کنند، غرور آن‌ها درخطر می‌افتد! بعدازآن همه لاف‌زنی، چطور می‌خواهند درخواست سرنخ کنند؟
خب .. درستش همین است! همه ی افراد گیر می‌کنند. این اتاق‌ها پر از حیله و کلک‌اند و بعضی‌اوقات هیچ‌کس نمی‌تواند معما را حل کند یا متوجه مورد کلیدی موردنیاز برای فرار شود. سرنخ‌ها شما را نجات می‌دهند. گروهی که علی‌رغم پیشنهادهای مکرر مسئول بازی برای درخواست کمک،۲۰ دقیقه منتظر پیدا شدن سرنخ نشسته‌اند، احتمالاً زمان زیادی را ازدست‌داده و اکنون محکوم‌به فنا هستند. اگر بیش از 5-10 دقیقه در یک مرحله گیر کردید، کار درست این است که درخواست سرنخ کنید و اگر مسئول بازی به شما پیشنهاد داد که از سرنخ‌هایتان استفاده کنید، به حرف او گوش دهید!

10. خوش بگذرانید!

این کلید موفقیت است. اتاق‌های فرار درنهایت یک سرگرمی‌اند و قرار است شما را سرگرم کنند. اگر وقتتان تمام شد و نتوانستید فرار کنید، عصبانی نشوید. شاد باشید؛ این فقط یک بازی ست! با گروهتان روابط مثبت داشته باشید، چه دوستان نزدیکتان باشند، چه خانواده و چه غریبه‌هایی که تصادفی که با آن‌ها هم‌گروه شده‌اید. همه به دنبال اوقات خوب هستند، و هدف هم واقعاً همین است. این موضوع به‌خصوص در اولین تجربه اتاق فرار خیلی مهم است. معمولاً افراد قبل از موفقیت در اتاق فرار چندین بار شکست خورده‌اند. این را خوب درک کنید، تلاش کنید از تجربه‌تان لذت ببرید و اجازه ندهید بردن یا باختن در بازی شادی و ناراحتی شما را تعیین کند.