گیم کلاب دیاکو | بلاگ

معرفی اسکیپ روم

بریم سراغ این سؤال که اتاق فرار چی هست؟!

اتاق فرار یک بازی ماجراجویانه ست که در مدت زمان محدود (مثلاً ۶۰ دقیقه) در یک محیط واقعی انجام می‌شود. شما و تیمتان در یک اتاق با سناریوی مشخص قرار گرفته و یک ساعت وقت دارید که مأموریت تان را انجام داده و از اتاق فرار کنید. برای با موفقیت خارج شدن از اتاق، باید سرنخ‌های مخفی را پیدا و معماهایی را حل کنید. اتاقی که در آن قرار دارید، سراسر چالش و معماست پس اصلاً به این فکر نباشید که گوشه ای بنشینید تا معماها خودشان حل شوند، باید شدیدا فسفر بسوزانید!! احتمالاً باید نگاهی زیر قالی بیاندازید، یا جای کتاب‌ها را روی قفسه تغییر دهید، و به همه نقاشی‌هایی که روی دیوار نصب شده دقیق‌تر نگاه کنید!! ممکن است رشته ای از عدد پیدا کنید که رمز معما ست، یا مثلاً کلیدی قدیمی پیدا کنید که با آن بتوان قفل در را باز کرد!! خلاصه اینکه هرجایی از اتاق‌های فرار دیاکو را نگاه کنید، یک سرنخ پیدا می‌کنید که برای خارج شدن از اتاق به شما کمک می‌کند. فقط حواستان باشد که زمان محدود است و باید هرچه سریع‌تر فرار کنید!! اگر می‌خواهید با موفقیت از اتاق خارج شوید باید سریع و دقیق باشید، خلاق باشید و مهم‌تر از همه کار تیمی را بلد باشید.

چرا بحث اتاق فرار یا اسکیپ روم این روزها خیلی داغ شده؟

اتاق فرار سرگرمی خوبی برای وقتی ست که می‌خواهید با دوستان تان وقت بگذرانید، یا تعطیلات خوبی را با خانواده بگذرانید. حتی به خیلی از شرکت‌ها و سازمان‌ها پیشنهاد می‌شود که کارمندشان را گاهی برای یک بازی اتاق فرار مهمان کنند. با این کار صمیمیت بین افراد بیشتر شده و فرایند تیم‌سازی و کار تیمی رو بهبود می‌بخشد. حتی اگر نتوانید با موفقیت از همه اتاق‌ها خارج شوید، بازهم تجربه ی خوشایند و جذابی را با دوستان و خانواده‌تان داشته‌اید و خاطره ی هیجان‌انگیزی را ثبت کرده‌اید که تا مدت‌ها راجع به آن صحبت خواهید کرد. اینکه چند نفر باشید کاملاً سلیقه‌ای ست! می‌توانید یک تیم بزرگ با خودتان بیاوردید یا با حداقل تعداد، بازی کنید. حتی اگر هم‌تیمی ندارید، به ما در مجموعه دیاکو اطلاع بدید تا ما برایتان یک تیم خفن آماده کنیم. بعضی افراد در اتاق فرار باهم آشنا می‌شوند و تبدیل به دوستان صمیمی یکدیگر می شوند! اتاق فرار یک روش جدید برای داستان‌گویی ست. در‌واقع ما در مجموعه دیاکو، فعالیت‌های اجتماعی ای را با معماها و پازل های مختلف ترکیب می‌کنیم، و شما و تیمتان به‌عنوان نقش اول این داستان واقعی وارد ماجرا می شوید! اگر اتاق فرار را تجربه کردید و معتاد این سبک بازی‌ها شدید اصلاً جای تعجب ندارد!

قبل از بازی می‌توانید از بین چند سناریوی مختلف یکی را انتخاب کنید.

هر اتاق فرار سناریوی مخصوص به خودش با مأموریت منحصربه‌فرد خودش را دارد. شما می‌توانید سبک موردعلاقه‌تان را انتخاب و سناریوی ماجراجویی بعدی را مشخص کنید. در یک سناریو ممکن است دزد باشید و قصد دزدیدن یک شیء هنری گران‌قیمت از موزه را داشته باشید. در سناریوی دیگری ممکن است پلیس باشید و دنبال همان دزد بگردید! در یک سناریو ممکن است زندانی باشید و سعی کنید از زندان فرار کنید، یا مثلاً در یک سناریو مجبور شوید سفینه خودتان را روی سیاره مریخ تعمیر کنید. ما در مجموعه دیاکو ۵ اتاق فرار با سناریوهای مختلف داریم. در سناریوی اتاق فرار کما، شما قربانی‌های یک قاتل زنجیره‌ای هستید و باید از دست او فرار کنید. در سناریوی اتاق فرار جوکر، شما پلیس‌هایی هستید که باید به دنبال الماسی بگردید که جوکر دزدیده و مخفی کرده است. بمب های زیادی هم باید سر راهتان خنثی کنید! در سناریوی اتاق فرار چرنوبیل، شما در نقش دانشمندان هسته‌ای وارد عمل شده و باید از یک فاجعه بزرگ که همان انفجار راکتور هسته‌ای چرنوبیل است، جلوگیری کنید. سناریوی داوینچی از آن سناریوهای جذاب و رمزآلود است! همه تابلوی شام آخر داوینچی را می‌شناسیم اما اگر دقت کرده باشید می‌بینید که هیچ جامی روی میز نیست! این جام تحت عنوان جام مقدس شناخته می‌شود و همیشه یک سری نگهبان هستند که از آن محافظت می‌کنند. شب گذشته آخرین نگهبان به قتل رسیده و شما و تیمتان به‌عنوان آخرین بازمانده‌ها باید بگردید و جام را پیدا کنید. سناریوی اتاق فرار پنجم یعنی مایا هم به این صورت است که بین قبیله مایا و اسپانیایی‌ها جنگ خونینی به راه افتاده. قبیله مایا به این معروف است که گنجینه‌هایشان را با نفرین‌ها و طلسم‌های مختلف مخفی می‌کنند و حالا شما در نقش فرماندهان اسپانیایی باید این طلسم‌ها را خنثی کنید و به گنجینه‌های عظیم مایا برسید.

آیا واقعاً در اتاق زندانی می‌شوید؟!

به‌محض اینکه وارد اتاق فرار می‌شوید، انگار وارد دنیای دیگری شده‌اید و تم محیط هم طبق آن سناریوی انتخابی شما تغییر خواهد کرد. این دنیا به شما کمک می‌کند که احساس کنید واقعاً در دل آن مأموریت دارید زندگی می‌کنید. از همان اول بازی، به دنبال نشانه‌ها بگردید، خود بازی عملاً شما را راهنمایی می‌کند. مراقب زمان تان باشید که فرصت محدوده! این از آن سؤال‌های عجیبی ست که خیلی‌ها از ما می‌پرسند!! نگران نباشید!! شما و تیمتان در اتاق کاملاً تنها نیستید. گیم‌مسترهای دیاکو با استفاده از میکروفن‌ها و دوربین‌های داخل اتاق، شما را سه بار راهنمایی می‌کنند. اما به هرحال، اگر هر لحظه احساس کردید که باید از اتاق خارج شوید، هیچ مشکلی نیست. با یک اشاره کوچک ما در را برایتان باز می‌کنیم.

اگر نتوانیم فرار کنیم چی می شود؟!

این هم از سؤالات جذابی دیگری ست که پرسیده می‌شود. اگر نتوانید به‌موقع فرار کنید هیچ اتفاق خاصی نمی افتد. نگران نباشید! قرار نیست شما را تا ابد زندانی نگه داریم! فرقی ندارد بازی را به‌موقع تمام کنید یا نه، راهنمای بازیتان دم در خروجی به استقبالتان می آید. البته که خروج به‌موقع و سر وقت هیجان‌انگیز است، اما اگر نتوانید با موفقیت اتاق را تمام کنید، به شما انگیزه می‌دهد که یک‌بار دیگر تیم جمع کنید و بازی کنید. البته این بار با دقت بیشتری تیم تان را انتخاب خواهید کرد!

هنوز هم می‌خواهید درباره اتاق فرار بیشتر بدانید؟

مفهوم اتاق فرار یا اسکیپ روم اولین بار با بازی‌های ویدئویی شروع شد. بازی‌هایی که طی آن بازیکن‌ها به‌عنوان نقش اول، یک بازی ماجراجویانه را شروع و با کلیک روی اشیاء درون اتاق با محیط اطرافشان تعامل می‌کردند. المان‌هایی مثل تعامل دوطرفه با بازی، پیدا کردن سرنخ‌های پنهان، حل کردن معماها، و سناریوهای هدفمند، از جمله ویژگی‌هایی بودند که بعدها به‌عنوان ویژگی‌های کلیدی اتاق فرار معرفی شد. اولین اتاق فراری که به‌صورت مستند معرفی شده، توسط شرکت ژاپنی به نام SCRAP در سال ۲۰۰۷ طراحی و ساخته شده. بازیکنان این بازی باید معماهایی را در مدت زمان مشخص حل می‌کردند تا بتوانند از اتاق خارج شوند. خیلی زود اتاق فرار تبدیل شد به یک بازی مهیج و محبوب در ژاپن، که به چین و کشورهای آسیایی هم کشیده شد. در همین حین، اولین اتاق فرار در اروپا در کشور مجارستان افتتاح شد. طی پنج سال بعد، اتاق فرارهای بیشتر و بیشتری در سطح اروپا و آسیا طراحی و پیاده‌سازی شدند. اتاق فرار حدوداً در سال ۲۰۱۲ پا به آمریکا گذاشت. اولین اتاق فرار در ایران در حدود سال ۱۳۹۵ راه‌اندازی شده است. مجموعه دیاکوکلاب (که ما هستیم!)‌ از سال ۱۳۹۸ آماده بهره‌برداری و استفاده از اتاق فرارها بود که با پدیده‌ای به نام کووید-۱۹ مواجه شد. تعطیلی‌های مکرر و قرنطینه با اینکه چالش‌های زیادی را برای ما ایجاد کرده اما ما را دلسرد و متوقف نمی کند. ما در کنارتان هستیم برای ساختن لحظات خاص و هیجان‌انگیز!