گیم کلاب دیاکو | بلاگ

تاریخچه واقعیت مجازی

واقعیت مجازی قبل از رسمی شدن و شکل گیری آن به صورت امروزی، وجود داشته است. در این مقاله ما به چگونگی پیشرفت این فناوری و پیشگامان اصلی راه واقعیت مجازی به روشی که امروزه می شناسیم، می پردازیم.
در مقاله معرفي واقعيت مجازی به طور مفصل درمورد چیستی واقعیت مجازی صحبت کردیم. اما به طور کلی هدف واقعیت مجازی این است که مغز را فریب دهد تا باور کند چیزی واقعیت دارد، حتی اگر نداشته باشد!

تلاش های اولیه برای واقعیت مجازی

اگر ما به واقعیت مجازی به عنوان ابزاری برای ایجاد این توهم که در جایی حضور داریم نگاه کنیم، اولین تلاش های این فناوری را می توانیم نقاشی های دیواری ۳۶۰ درجه (یا همان پانوراما) در قرن ۱۹ بدانیم. این نقاشی ها کشیده می شدند تا تمام میدان دید بیننده را پر کنند و باعث شوند فرد خودش را در یک رویداد یا صحنه تاریخی احساس کند.

پیش بینی VR در داستانی علمی تخیلی

در دهه ی ۱۹۳۰ نویسنده ی داستان های علمی تخیلی "Stanley G. Weinbaum" در داستانی به نام "Pygmalion’s Spectacles" از عینکی صحبت می کند که به کاربر اجازه می دهد از طریق هولوگرافی، بو، مزه و لمس، دنیایی تخیلی را تجربه کند. با یک نگاه کلی، تجربه ای که واینبام برای کسانی که از عینک استفاده میکنند، توصیف میکند، شبیه تجربه ی مدرن و درحال ظهور واقعیت مجازی ست.

استریوسکپ

در سال ۱۹۳۸، چارلز ویتستون دریافت که مغز میتواند تصاویر مختلف دو بعدی را از هر چشم به شکل یک جسم سه بعدی پردازش کند. به این شکل، مشاهده ی دو تصویر استریوسکوپی در کنار هم یا نگاه کردن به عکس ها از طریق استریوسکپ، به بیننده حس عمق و غوطه وری القا می کند. به این ترتیب چارلز استریوسکپ را اختراع کرد.
دستگاهی که از دو عدسی چشمی ساخته شده و دو تصویر تقریبا مشابه از یک شی را متحد می کند و به صورت سه بعدی یا برجسته به نظر می رساند.

در گام بعد، در سال ۱۹۳۹ استریوسکوپ محبوب View-Master توسط ویلیام گروبر (William Gruber) به ثبت رسید که از آن برای گردشگری مجازی استفاده می شد.

اصول طراحی Stereoscope امروزه برای کارت های محبوب Google Cardboard و صفحه نمایش های کم هزینه VR برای تلفن های همراه استفاده می شود.

Sensorama

در اواسط دهه ۱۹۵۰، فیلم بردار Morton Heilig، Sensorama را توسعه داد که یک جعبه به سبک بازی arcade بود و همه ی حواس را تحریک می کرد نه فقط بینایی و شنوایی را. این دستگاه دارای بلندگوهای استریو، صفحه نمایش سه بعدی استریوسکوپی، پنکه، مولد بو و صندلی لرزشی بود. Heilig قصد داشت فرد را بطور کامل در فیلم غوطه ور کند. او همچنین شش فیلم کوتاه برای اختراع خود تولید کرد که همه ی آنها را خودش فیلم برداری، تهیه و تدوین کرد.

اولین هدست های واقعیت مجازی

اختراع بعدی Morton Heilig که در ۱۹۶۰ ثبت شد، Telesphere Mask، اولین نمونه از نمایشگر روی سر (HMD) بود. البته برای تماشای فیلم های غیرتعاملی و بدون هیچگونه تشخیص حرکتی. این هدست تنها Stereoscope سه بعدی با دید وسیع و صدای استریو داشت.

Sword of Damocles

در سال ۱۹۶۸ Ivan Sutherland و شاگردش Bob Sproull اولین هدست VR را به نام "شمشیر Damocles" ایجاد کردند که به یک کامپیوتر متصل بود نه به یک دوربین. این وسیله ی بزرگ و ترسناک به نظر میرسید که بسیار سنگین بود و برای اینکه استفاده از آن برای کاربر راحت شود، از سقف آویزان شده بود (دقیقا شبیه نامش!) و کاربر باید به دستگاه بسته می شد. در آن زمان گرافیک های تولید شده توسط کامپیوتر، اتاق ها و اشیا بسیار ابتدایی بودند.

شبیه ساز پرواز GE

General Electric یک شبیه ساز پرواز کامپیوتری تولید می کند که دارای سه صفحه نمایش با پیکربندی ۱۸۰ درجه است. این صفحه نمایش ها کابین شبیه سازی شده ی خلبان را احاطه کرده اند تا حس غوطه وری واقعی را به خلبان کاراموز بدهد.

Link trainer
در سال ۱۹۲۹ ادوارد لینک، "Link trainer" را ایجاد کرد (ثبت اختراع: ۱۹۳۱) این دستگاه اولین نمونه ی شبیه ساز پرواز مجازی ست که کاملا الکترومکانیکی بود و توسط موتورهایی که به فرمان دستگاه و ستون آن متصل بودند کنترل می شد که چرخش ها و فراز و فرود ها را تشخیص دهند تا دستگاه بتواند حرکات و تکان ها را تقلید کند.

مریخ نورد

این روز ها دیدن تصاویر زنده از مریخ نورد ها برای ما بسیار عادی ست اما در سال ۱۹۹۱ این امر هنوز یک رویا بود. یک مهندس ناسا به نام Antonio Medina یک سیستم VR را توسعه داد که به کاربر امکان می داد هرچند با تاخیر، یک مریخ نورد را هدایت کنید.

عینک های واقعیت مجازی SEGA

Sega هدست های واقعیت مجازی خودش را برای کنسول های Sega Genesis در سال ۱۹۹۳ در نمایشگاه لوازم الکترونیکی ارائه کرد. عینک های اولیه دارای سنسور حرکت، صدای استریو و صفحه نمایش LCD بودند. اما به دلیل مشکلات فنی در توسعه این محصول برای همیشه در مرحله ی نمونه ی اولیه باقی ماند و یک شکست بزرگ برای Sega بود.

Sega VR-1
Sega همراه با دستگاه های واقعیت مجازی خود، هدست VR-1 را نیز عرضه می کند. این دستگاه یک شبیه ساز حرکت بازی است که مطابق با آنچه روی صفحه اتفاق می افتد، حرکت می کند. هدست VR-1 یک صفحه مرکزی فوق العاده با وضوح بالا و یک صفحه معمولی برای دید محیطی دارد و تصاویری را ارائه می دهد که تقریبا واقعی به نظر می رسند.